Past Winners of the Arts Alive Awards

Lifetime Achievement honoree Barbara Feld is congratulated by 2016 Arts Alive emcees Roger Riddle, right, and Chris Horne with kisses

Lifetime Achievement honoree Barbara Feld is congratulated by Arts Alive emcees Roger Riddle, right, and Chris Horne

LIFETIME ACHIEVEMENT

  • 2016 Barbara Feld
  • 2013 – Mitchell Kahan, Ph.D
  • 2011 – P.J. Rogers
  • 2009 – Marcianne Herr
  • 2007 – Francia Holiday Albrecht
  • 2005 – Lola and Bruce Rothmann & Mark Soppeland
  • 2003 – Nicolas Constantinidis
  • 2001 – Nan Klinger

OUTSTANDING ARTISTS IN MUSIC

  • 2016 Theron Brown
  • 2013 – Kurt Reed
  • 2011 – Amy Barlowe Bodman
  • 2009 – Jerry Wong
  • 2007 – Akron Symphony Chorus
  • 2005 – Tucker Jolly
  • 2003 – Dolores Parker Morgan
  • 2001 – Margaret Baxtresser

OUTSTANDING VISUAL ARTIST

  • 2016 Charles Beneke
  • 2013 – Dorthea Barlowe
  • 2011 – Barbara Gillette
  • 2009 – Miller Horns
  • 2007 – Judith Carducci
  • 2005 – Joan Colbert
  • 2003 – Craig Lucas
  • 2001 – Don Drumm

OUTSTANDING ARTIST IN DANCE

  • 2016 Kelli Sanford
  • 2011 – Mia Klinger
  • 2009 – Amy Miller
  • 2007 – Christine Meneer
  • 2005 – Kathryn Mihelik
  • 2003 – Lana Carroll Heylock
  • 2001 – Xochiti Tejeda De Cerda

OUTSTANDING ARTIST IN THEATER

  • 2016 Kyle Jozsa
  • 2011 – Jim Slowiak
  • 2009 – Jim Volkert
  • 2007 – Terry Burgler
  • 2005 – Jim Fippin
  • 2003 – Barbara Ballance
  • 2001 – Sandra Emerick

OUTSTANDING RISING YOUNG STAR – ARTIST

  • 2016 Michael Marras
  • 2011 – Josh Rzepka
  • 2009 – Christopher James Lees
  • 2007 – Josh Bogs
  • 2005 – Elizabeth Remmel
  • 2003 – Sean Anderson
  • 2001 – Dina Kuznetsova

OUTSTANDING RISING YOUNG STAR – LEADERSHIP

  • 2013 – Jacqueline Tinnemeyer
  • 2011 – Benjamin Rexroad
  • 2009 – Andrea Wlaszyn
  • 2007 – Margaret Lazzerini
  • 2005 – Elizabeth Sheeler

ARTS EDUCATOR AWARD

  • 2016  Elisa Gargarella
  • 2013 – Andrea Shearer
  • 2011 – Patty Wyman
  • 2009 – George Pope
  • 2007 – Donna Webb
  • 2005 – Sally Schneider
  • 2003 – Susan Yingling and Julienne Hogarth
  • 2001 – Dr. Larry Snider

VOLUNTEER AWARD

  • 2016 David DiDomenico
  • 2011 – James Horvath
  • 2009 – Jim Urban
  • 2007 – Mary Helen Bowers
  • 2005 – Mary Ann Jackson
  • 2003 – Betty and Howard Taylor
  • 2001 – Barbara Baskin

BUSINESS SUPPORT

  • 2011 – PNC Bank Akron
  • 2009 – DCI Printing
  • 2007 – Triad Communications
  • 2005 – Omnova Solutions Foundation
  • 2003 – FirstEnergy Foundation
  • 2001 – Goodyear Tire and Rubber Co.

PATRON AWARD

  • 2016 Ron and Ann Allan, Rick and Alita Rogers
  • 2013 – Dale and Gayle Noble
  • 2011 – Roe Green
  • 2009 – Cynthia Knight
  • 2007 – Renee and Guy Pipitone
  • 2005 – Laura Ruth and Fred Bidwell
  • 2003 – Ann and David Brennan
  • 2001 – Mable Lamborn Graham

OUTREACH AWARD

  • 2013 – Rite of Spring, Akron Symphony and GroundWorks Dance Theatre
  • 2011 – Tuesday Musical Association
  • 2009 – Children’s Concert Society
  • 2007 – Yvette Davidson
  • 2005 – R.O.A.D., Cuyahoga Valley Youth Ballet
  • 2003 – P.A.C.T.
  • 2001 – Gospel Meets Symphony

COLLABORATION AWARD

  • 2016 Inside | Out, Akron Art Museum
  • 2013 – Docs Who Rock, United Way of Summit County and The University of Akron
  • 2011 – County of Summit 9/11 Remembrance Art Project
  • 2009 – FUZE! Concert Series, Akron Art Museum and Tuesday Musical Association
  • 2007 – Caribbean Cruise, Akron Symphony Orchestra, Miller South Steel Drum Band, Juneteenth Cultural Club, Pointe West Performances and Roland Jackson
  • 2005 – Arts LIFT and Myers School of Art, The University of Akron
  • 2003 – PATHS, Akron Symphony Orchestra and Children’s Hospital Medical Center
  • 2001 – First Night Akron, Downtown Akron Partnership, Akron Beacon Journal and the City of Akron

ARTS ADMINISTRATOR

  • 2016 Kara Stewart

DIVERSITY IN THE ARTS

  • 2016 Joni Susa

Past winners are not eligible for nominations, except in the Collaboration Project Award, where new projects will be considered by past winners.